Panoramy

Zdjęcia sferyczne obejmują kątem widzenia całą sferę – 360° w poziomie oraz 180° w pionie. Na wykonanej fotografii znajduje się wszystko to, co znajduje się dookoła jednego punktu – miejsca, z którego aparat wykonał zdjęcia. W przeciwieństwie do innych panoram 360 stopni, panoramy sferyczne oprócz dookólnej rejestracji obrazu zawierają także górę zdjęcia – zenit, oraz dół – podłoże. Przeznaczeniem fotografii panoramicznej jest osadzenie jej w środowisku komputerowym. Jest to jedyne środowisko, które potrafi zaoferować zalety tej techniki fotograficznej – wirtualną interaktywność.

Tak przygotowana panorama umożliwia rozglądanie się w dowolnym kierunku, co więcej modyfikuje perspektywę w taki sposób, by dawało to poczucie rzeczywistego przebywania obserwatora w centrum sfotografowanej scenerii. Panoramy dają możliwość dokładnego przypatrzenia się przestrzeni oraz dostarczają szczegółowych informacji o niej. Dzięki możliwościom interakcyjnym to użytkownik decyduje co, kiedy i jak ogląda.

Z tego powodu panoramy są niezastąpionym środkiem wyrazu wszędzie tam, gdzie warto podkreśli charakter i atmosferę miejsca, ukazać proporcje przestrzeni, przekazać informację techniczną. Panoramy stanowią doskonałą formę wizualizacji wnętrz i środowiska. Dodatkowym atutem jest to, że na sferycznym zdjęciu panoramicznym zmieści się wszystko, co do tej pory ciężko było ująć w jednym kadrze.

Panoramy sferyczne coraz częściej stosuje się w takich branżach, jak: hotelarstwo, gastronomia, kultura i sztuka, architektura, nieruchomości, turystyka czy nawet reportaż. Ich popularność w internecie stale rośnie, ponieważ są ciekawą formą komunikacji z użytkownikiem. Wirtualna panorama pokazuje realne miejsce, jest idealnym narzędziem promocyjnym obiektów i wnętrz.